Препоръчвам Ви...
ТОПАЗ
Цвят:
Срещат се безцветни варианти, както и нюансирано оцветени в жълто, небесносиньо, зелено, розово, виолeтово, кафяво и червено.
Търговски вид: в суров вид и вграден в украшения.
История:
Името произхожда от арабското topasos- намерен или от индийското "tapas" - жар. Топазът е един от най-старите минерали, използван за украшения и лечение.
През Античността е бил символ на власт и мъдрост. В английската кралска корона са вградени над 480 топаза.
Лечебни свойства:
Носенето на украшения с топаз стимулира обмяната на веществата и съсирването на кръвта - затова е подходящ за хора с такива проблеми. При подагра като съпътстваща терапия сутрин се пие на гладно топазена вода.
Златистият топаз е подходящ за съпътстващо лечение на чернодробни проблеми, като се полага върху съответното място, а поставянето му върху пъпната чакра успокоява болките от язва на стомаха.
Вградени в злато, всички цветови варианти на топаза действат отпускащо, прогонват раздразнителността и лошото настроение. Положен върху гърлената чакра, синият
вариант помага за балансирането на хормоналната продуктивност на щитовидната жлеза.
Украшение от син топаз активира имунната система за справяне с хронично възпаление на сливиците, както и с говорни проблеми.
ГРАНАТ
Предания:
Гранатът е един от познатите на човечеството от дълбока древност минерали и затова на него са приписвани много качества и голяма магическа сила. В Талмуда е записано, че има свещени гранати, които светят сами отвътре.
Говори се, че камъкът на Свещения граал е точно такъв. Индийската митология дарява граната с Огъня на Кундалини - огъня на вечното обновление. За будизма гранатът е свещен камък, който прояснява душата и дарява мъдрост.
Много воини в античността са пожелавали да го имат вграден в оръжията си, а жените са го носели зашит в подгъва на дрехите за предпазване от чужди лоши мисли, насочени към семейното огнище.
Лечебни свойства:
Положен върху челния енергиен център, алмандинът помага при проблеми с кръвното оросяване и дарява сили при силно изтощени организми. Държани продължително време върху гръдната кост, демантоидът и уваровитьт въздействат благоприятно при сърдечна недостатъчност.
Пиропът дарява сексуална енергия. За тази цел трябва да се държи всяка вечер в продължение на 20 минути върху базисната чакра.
Носенето на бижу независимо от кой вид гранат стимулира мисленето. Особено добър ефект се постига с гердан. При избора му е задължителен съветът на специалист, тъй като гранатът е един от най-синтезираните минерали.
Други указания:
Естествените гранати, ползвани за лечебни цели, имат нужда от "душ" под течаща хладка вода след терапията.
ЙОЛИТ (КОРДИЕРИТ)
Лечебни свойства:
- Препоръчва се при свръхвъзбуда, киселини в стомаха и повръщане.
- Засилва кръвообращението, понижава кръвното налягане.
- Предотвратява задържането на вода в тялото.
- Намалява страховете и депресиите.
При всички тези симптоми в началото на деня се поставя върху челната чакра, като допълнително се изпива чаша вода с потопен в нея от вечерта йолит.
САПФИР
Предания:
Рядко срещащият се "звезден" сапфир е завоювал отдавна славата си на амулет, опазващ съпружеската вярност. Името произлиза от санскритското "sani" - Сатурн, защото е приемано, че силата му идва от Сатурн.
Използван е от царе и императори още от Античността за защита от зли сили. Векове наред е вграждан във всички царски регалии - корони, скиптри, чаши, дръжки на оръжия и др.
Лечебни свойства:
Сапфирът е най-силно действащият върху нервната система минерал. Той действа хармонизиращо върху функциите на щитовидната жлеза и сърцето. Използва се като се полага върху челната чакра за половин час сутрин и вечер.
При безапетитие през нощта се слага сапфир в чаша с вода и тя се изпива на глътки 15 минути преди хранене. Вана с гореща вода със сапфир в нея може да облекчи ревматичните болки - прави се два пъти седмично по 15 мин.
Носен като украшение, сапфирът дарява притежателя си със спокойствие, уравновесеност и засилва волята. Ускорява оздравителните процеси.
СМАРАГД (ИЗУМРУД)
Предания:
Смарагдът заедно с диаманта, рубина и сапфира е един от най-скъпите и ценени от дълбока древност минерали. В митологията той е камъкът на Меркурий, пазителят на пътуващите.
За всички култури на Изтока и Запада смарагдът е символ на власт, здраве, богатство и щастие. Най-цененият минерал от съкровищниците на фараоните.
Клеопатра се опитвала да постигне вечна младост и красота чрез отразяване на смарагдови лъчи върху кожата си; смарагдът е символ на преминалата в обич вечна любов.
Много от най-ценените днес смарагди са заграбени от инките и са донесени от конквистадорите в Европа.
Лечебни свойства:
При възпаление очите се мият многократно с тампонче със смарагдова вода. Минералът въздейства силно върху организма за справяне със смущения, свързани с равновесието.
Може да бъде употребяван и при склерози, епилепсия и главозамайване - препоръчва се многократното му полагане върху третото око, като се редува с турмалин (зелен, розов или червен).
Положен върху третото око, смарагдът елиминира и главоболие, възвръща самочувствието, освобождава напрежението и дава сили на изтощената нервна система.
ТУРМАЛИН
Римляните и гърците са го внасяли от Азия, тъй като на един пръстен от II или III век има надпис, според който произхожда от Индия.
В Близкия и Далечния Изток от векове се изработват накити от турмалин, но чак през XVIII век в Европа го разпространяват холандските колонисти.
Отначало холандците използвали само дълги кристали, с които чистели пепелта от лулите си. По тази причина те го нарекли "ashen trekker" или „пепелочистач”.
След 1750 г. той става много популярен и известен със сингалското (цейлонското) си име тормалли. Немците го наричали "anzieher", а французите- "tirecendre". Древноримският писател Плиний го назовава "lychnis".
Турмалинът, подобно на кехлибара, е пироелектричен, т.е. наелектризира се след нагряване. Шведският учен Линей го нарича „електрически камък”. Освен това става пиезоелектричен след прилагане на натиск.
Заради тези две свойства той се използва при изработването на термометри, дълбоководни уреди и инструменти, работещи под налягане. Ако се среже слой по дължината на призмата, турмалинът поляризира светлината.
Въпреки че е пироелектричен и пиезоелектричен, той не провежда електричество. Плува във вода, за разлика от топаза.
-------------------------------
© 2005, Красимир Куртев - Алеф
автор, All rights reserved!
споделяне
Krasimir Kurtev