ПОГЛЕД В НЕЗИВЕСТНОТО

С екзистенциално проницание.

ГРИЖИ ЗА НАШИТЕ БИЖУТА 3



By  Куртев     19:56     

ЧАСТ 3

Диаманти

Защото диамантите могат да драскат лесно другата бижутерия, дори и другите диаманти, най-добрия съвет, който мога да ви предоставя е да държите диамантената си бижутерия разделена от другите бижута.

Не е мъдро да се носи пръстен с диамант например когато ще вършите тежка работа. Диамантите са твърди, но могат да бъдат отчупени ако се срещнат с други твърди обекти. Хлорираната белина може да вдълбае и да обезцвети монтажа на диаманта. Лосионите, праха, сапуна, и дори естествената кожна мазнина може да направи филм върху диаманта и да разсее брилянта им.

Но това може лесно да бъде коригирано като чистите диамантите си редовно. Има комерсиални почистващи препарати предназначени за използване в дома. Ако имате такива можете например да почистите диамантената си бижутерия с препарат за чистене на бижута и мека четка за зъби.

Изплакнете добре и подсушете с мека кърпичка. (Изпразнете мивката от мръсната вода
преди да изплакнете бижуто си). Добре е да сте проверили бижуто си при бижутер за износвания в цялост на камъка поне веднъж годишно.


Оцветени камъни

След всяко носене избършете камъните и бижутата си с чиста, мека суха кърпа. Когато бижутерията ви не е била носена, запазете я отделно в оригиналната кутия или в мека кесийка. Солената вода и суровите химикали като хлорната белина или почистващите препарати могат да причинят повреди. Химикалите могат да причинят ерозия на полирания завършек на камъните и да ги накара да изглеждат мътни.

Лака за коса, парфюма, потенето могат също така да причинят помътняване, ако не се почиства бижуто често. Поради това, че камъните се разграничават толкова много, така се разграничават и процедурите им за чистене. Най-добре е да се посъветвате с минералолог или бижутер индивидуално за всеки камък. Също така можем да проверим условията му и да ви посъветваме при всякакъв тип поправки нужни за да се поправят пълната му красота и изящество .

Със сигурност това е най бързия начин да се осигури и поддържа стойността му и блясъка на така ценените от вас бижута.

Опала е по-мек от повечето камъни, съдържа вода така че се нуждае от малко повече мисъл и грижи. Избягвайте всички ултразвукови апарати, пароструйки, белина, химикали и препарати за почистване на бижутата.

Можете , обаче, безопасно да измиете солиден опал в чиния с хладка вода или сапунена вода. Процедурите посочени по горе не би трябвало да се използват когато опала ви е двуед или триплед. Лепилото, което държи частите заедно се разтваря във вода, притъпява вида на камъка като се разделят слоевете. Пазете всяко бижу в собствена кутийка или мека платнена торбичка.

Опалите не би трябвало да се излагат на висока топлина, директна слънчева, или ярка светлина, ниска стойност на влажност, или резки температурни разлики. Ако пазите опала си във вода или олио пукнатините му ще се попълнят, това становище е мит. Олиото всъщност ще обезцвети опала. За това, когато третирате определени засегнати зони по тялото си използвайте чист зехтин.

Перлите запазват оригиналния си блясък когато са забърсвани с суха кърпичка след всяко носене. Особено важно е през лятото когато киселинността на тялото отделена при потене може да потъмни блясъка й. Естествено те могат лесно да бъдат одраскани, добра идея е да се защитят в торбичка от шампоан или да се увият отделно от другата бижутерия.

Не ги носете, когато се къпете в банята, когато се занимавате с домашната или градинската работа. Перлите трябва да бъдат напълно защитени от всякакъв вид киселини или белина.

Веднага забършете всяка течност съдържаща киселина попаднала върху перлата, като например сос от салата или вино. Докато перлите могат да бъдат измивани в затоплена вода, особена грижа трябва да бъде взета заради копринената нишка която ги свързва. Не опъвайте колието, а го оставете да изсъхне на чиста повърхност.

Ако имате огърлица с перли е добре от време на време да проверявате дали копринената струна не се е износила или не е отслабнала някъде. Големите и скъпи перли би трябвало да са снабдени с възел след всяка перла.

Това трябва да ни увери, че няма да загубим повече от една перла ако се скъса огърлицата ви. След като по големите перли са и по тежки ще увиснат на възлите и ще разпънат конеца с времето. Когато перлите се движат свободно между възлите е време за пренареждане.

Забележете, че можем да откажем да пренаредим или ще ви наложим допълнителна цена за извънредно мръсни перли. Мазнините и фрагментите от кожа се просмукват и образуват струпвания между перлата и копринения канап, и това може да (както и обикновено става) остави частици в канала на перлата запушвайки го след като сме се опитали да отстраним старата корда и тя се е скъсала и останала в перлата.

Това препробиване и изчистване на перли по-отделно е процес който изисква допълнително време и внимание. Пренареждането трябва да се направи по рано, ако носите перлите си често или на всяка втора година ако се носят по рядко.


Из книгата “ Великата симбиоза “ от Красимир Куртев

-------------------------------
© 2005, Красимир Куртев - Алеф
автор, All rights reserved!
споделяне

Куртев

Според някои философи това е непосилно за човека. Други биха казали – въпрос на оптика. А трети биха счели въпроса неуместен извън прагматичните цели, които си поставят. Артър Едуард Уейт споделя: "Известно е, че във висшето изкуство на фриволността има само няколко по-мъгляви и неясни неща от критиката, която твърди, че дадена теза е невярна, без да разбира, че тя е декоративна". ОЩЕ...